Co warto jeść po treningu? Sprawdź sam!
Trenując jakiś sport podczas kolejnych ćwiczeń, do pracy angażujemy szereg grup mięśniowych. Tym samym w czasie danej sesji treningowej eksploatujemy akumulowane dotychczas rezerwy składników odżywczych. Stąd też tracimy wówczas nie tylko tłuszcz, węglowodany i białko, ale też obniża się poziom glukozy we krwi. Na tym zresztą nie koniec, bo wraz z wodą uciekają z naszego organizmu też niezwykle istotne elektrolity.
Bez względu na porę ćwiczeń po ich zakończeniu odczuwamy wzmożony apetyt. Trudno się temu dziwić, ponieważ w ten sposób organizm daje nam znać o konieczności uzupełnienia zapasów energii. Chcąc zatem możliwie jak najwięcej wyciągnąć z treningu, powinniśmy po treningu, dostarczyć swojemu ciału to, czego potrzebuje.
Jakie znaczenie ma przekąska po treningu?
Każdy ćwicząc, zdaje sobie sprawę z faktu, że dieta jest jednym z newralgicznych elementów, które sprzyjają kształtowaniu się naszej sylwetki. Nie zawsze jednak świadomi tego faktu są nowicjusze. Jest to częsty błąd i warto już na wstępie go wyeliminować, ponieważ jakość i sam posiłek po treningu, ale i nie tylko ma dużą wagę dla naszego organizmu i jego możliwości. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na to, co spożywamy tuż po treningu. Nierzadko to ten posiłek jest wręcz najważniejszy w kwestii stanu naszych mięśni. Sprzyja on bowiem nie tylko ukształtowaniu się mięśni, ale przede wszystkim dostarcza im utraconych w czasie ćwiczeń składników odżywczych.
Informacje co jeść po treningu siłowym?
Jeśli trenujemy na siłowni i jednocześnie brak nam jeszcze doświadczenia w kwestii odpowiedniego żywienia to warto porozmawiać wówczas ze swoim trenerem albo też dietetykiem. Osoby te powinny dostarczyć nam najlepsze rozwiązania w kwestii jakości żywienia. Powinno być dla nas jasne, że ciężko trenując siłowo nasze mięśnie i stawy wymagają nie tylko regeneracji, ale też odpowiedniej ilości białka i węglowodanów. Pojawia się zatem kwestia tego, które pokarmy spożywać, by dostarczać te składniki w optymalnych proporcjach. Najlepiej sięgać po nieskomplikowane i sprawdzone posiłki. Doskonałym przykładem takiego dania możne być ryż z kurczakiem, warzywne surówki z oliwą z oliwek, chudy albo półtłusty twarożek ze szczypiorkiem, makaron z gotowanym dorszem/tuńczykiem.
Dania spożywane na redukcji po treningu
Chcąc zgubić nieco kilogramów, musimy pamiętać o ujemnym deficycie kalorycznym. Jak więc w takim przypadku będzie wyglądała przekąska po treningu? Wówczas powinniśmy w pierwszej kolejności sięgać po posiłki gotowane i w mniejszym stopniu pieczone. Nie powinny one zawierać soli i tłustych sosów. Ważna jest też gramatura makaronu, ryżu i mięsa, gdyż umożliwi to dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. Niezwykle ważne jest również to, aby po treningowe posiłki miały niski indeks glikemiczny. Tym samym nie może on przekraczać 70 IG. Jednym słowem na treningu o charakterze redukcyjnym nie możemy spożywać posiłków, które zapewniają nam krótkotrwały zastrzyk energii. Jednocześnie po bardzo krótkim odcinku czasowym od jego spożycia zaczynamy tracić siły, bo poziom glukozy we krwi spada. Tym samym często wpadamy w pułapkę i sięgamy po kolejne przekąski i tym samym cel naszego treningu, czyli redukcja idzie na marne.
Co jeszcze powinniśmy sobie przyswoić?
Posiłki spożywane tuż po naszym treningu mają do odegrania niezwykle istotną funkcję. Za ich sprawą nie tylko wyeliminujemy pierwsze uczucie głodu, ale też pomagają one realizację naszych celów. Tuż po samym treningu warto zastosować jakiś gainier, który będzie dostarczał nam białko i węglowodany. W ten sposób uzupełnimy szybko energię i przyspieszymy regenerację.
W późniejszym czasie możemy, już będąc w domu spokojnie sobie przyrządzić jeden z wymienionych powyżej przykładów posiłków. Za sprawą idealnego zbilansowania wszelkich niezbędnych składników odżywczych wszystko powinno dobrze się komponować. Tym samym w maksymalnym stopniu jesteśmy w stanie wesprzeć swoje ciało w dążeniu do realizacji celów sportowych.