Jak zbudować garaż z płyt MDF?

Płyta MDF to świetny materiał, z którego powstaje wiele wysokiej jakości mebli, budek dla piesków czy nawet domków na drzewie. Ale płyta MDF może też posłużyć jako surowiec do stworzenia garażu. Przydomowy garaż to niezwykle istotne miejsce, jakie powstać może na własnej działce czy podwórku.

Cena blaszanego garażu (a także jego transport na miejsce użytku) często sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. A wygląd takiego gotowego garażu niekoniecznie jest spójny z designem nowoczesnego (lub tradycyjnego) domu jednorodzinnego. Nie każdemu też wygląd takiego garażu będzie odpowiadał, niezgodny z osobistymi preferencjami i gustem.

Dlatego świetnym rozwiązaniem okazuje się własnoręczne stworzenie przydomowego garażu! Genialnie sprawdzi się w tym płyta MDF. Jej fenomenalne właściwości bez problemu sprawdzą się podczas budowy w pełni funkcjonalnego i wizualnie pięknego garażu.

Jedną z największych zalet płyty MDF jest niewątpliwie możliwość dowolnego jej dopasowania do własnych oczekiwań i potrzeb. Płyta MDF pozwala stworzyć zarówno prostą wiatę, przydomowy warsztat, jak i w pełni otynkowany garaż (nawet na dwa samochody!).

Podczas budowy należy jednak pamiętać, że nawet fabrycznie zaimpregnowana płyta MDF będzie wymagać indywidualnego zabezpieczenia przed wilgocią – tak na wszelki wypadek! Do budowy, poza płytą MDF, przydadzą się także podstawowe narzędzia budowlane, ale również kilka specjalistycznych sprzętów, między innymi: betoniarka, zagęszczarka, wiertarko-wkrętarka, taczka, piła szablasta, piła stołowa, zakrętarka udarowa, młotek, łopata czy gwoździarka pneumatyczna.

Prace nad garażem rozpocząć należy od wykopania kilkunastocentymetrowego dołu pod fundament. Podłoże trzeba ubić zagęszczarką, posypać żwirem (lub drobnym gruzem) i wysypać piaskiem. Na tak przygotowane miejsce można wykonać wylewkę. Na takim fundamencie można tworzyć solidny szkielet, a następnie stelaż dachowy.

Na trwałą konstrukcję o konkretnym już kształcie możesz przykręcać lub przybijać płyty MDF – jako ścianki, a następnie użyć ich w roli sufitu. Pozostają tylko drzwi i ewentualne okna. I garaż gotowy!

Share: