Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy zwracać większą uwagę na swój wygląd. Wiąże się to jednoznacznie ze zmianą nawyków żywieniowych i włączenia aktywności fizycznej. Nic tak nie działa na gubienie tkanki tłuszczowej, jak połączenie odpowiedniej diety z treningiem wytrzymałościowym. Tym samym warto wiedzieć co zjeść po treningu cardio i jak ma wyglądać ów trening. Zapraszamy do lektury!

Posiłek przed treningiem cardio

Często słyszy się, że do zwiększenia intensywności ćwiczeń wytrzymałościowych powinno się przystępować z pustym żołądkiem. Tego rodzaju opinie wynikają z faktu, że CPT-1 odpowiedzialny za pozyskiwanie energii z tłuszczu pojawia się, gdy w organizmie brakuje węglowodanów. Stąd też rzekomo przy ćwiczeniach z pustym żołądkiem o wiele łatwiej spalić tłuszcz. Jednak najnowsze analizy naukowe w tej materii nie jest to już tak oczywiste. Można wręcz postawić tezę, że jest to bardziej indywidualna cecha danego organizmu.

Zatem w dużej mierze trzeba tu rozpatrywać kwestie metabolizmu, a także czas trwania i intensywność ćwiczeń. Warto jednak uważać, bo zbyt intensywny trening na czczo może przyczynić się do dużego zmęczenia, zawrotów głowy, a nawet mdłościami. Dzieje się tak dlatego, że brak nam po prostu energii do treningu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem przy treningu wytrzymałościowym dobrym rozwiązaniem będzie redukcja węglowodanów. Tym samym zmusimy niejako nasze ciało do pozyskiwania energii z zapasów tłuszczu. Oznacza to zatem możliwość jedzenia posiłku zgodnie z naszym dotychczasowym jadłospisem. Tym samym kaloryczność również się nie zmienia, ale mając w planach trening cardio, po prostu rezygnujemy z większej ilości węglowodanów.

Co zjeść po treningu cardio?

Z kolei będąc już po treningu najlepszym rozwiązaniem, jest posiłek, który jest połączeniem białka i węglowodanów. W ten sposób nie tylko zregenerujemy nasze ciało, ale również przyczynimy się do jego rozbudowy. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zdecydowanie zredukować ilość cukru. Nie należy go jednak całkowicie wyeliminować, ponieważ wpłynie to palenie wypracowanych dotychczas mięśni i tworzenia się procesów katabolicznych. Ważna jest więc rozsądna i przemyślana manipulacja węglowodanami przed i po treningu. W ten sposób wpasujemy się do naszej przemiany materii. Jednocześnie pozwoli to nam na spożytkowanie zgromadzonej tkanki tłuszczowej w formie energii w trakcie aktywności fizycznej.

Odżywianie w czasie treningów cardio – informacje

Jest wiele różnych analiz specjalistów, które sugerują nam, aby trening o wysokiej objętości przeprowadzać dwukrotnie w ciągu dnia tj. rano i wieczorem. Posiłek przed treningiem o takim charakterze powinien zawierać ograniczoną ilość węglowodanów. Natomiast kaloryczność spożywanych posiłków powinna być zachowana na dotychczasowym poziomie. Wspomniana redukcja węglowodanów powinna być zastąpiona większą podażą zdrowego tłuszczu w postaci awokado czy tłustych ryb. Drugim elementem tych posiłków ma być łatwo przyswajalne białkami w postaci jaj czy też drobiu. Warto nadmienić, że na dni, kiedy me mamy zaplanowanego treningu nie jest konieczna tego rodzaju manipulacja węglowodanami.

Efektywność treningu o wysokiej objętości

Skutki działania wykonywanego przez nas treningu są w dużej mierze skorelowane z tym, co spożywamy. W przypadku treningu w tym charakterze na czczo zachodzi ryzyko, że możemy wręcz w małym stopniu zyskać trochę tkanki tłuszczowej. Do tego osłabimy się takim postępowanie, a w trakcie po treningu mogą wystąpić nudności i znużenie. Zatem porcja tłuszczy przed treningiem, a w dni bez treningowe kasze (duża ilość węgli i witamin z grupy B) dostarczą nam odpowiedniej dawki energii. W dniach, kiedy trenujemy sens, ma spożywanie pełnoziarnistych makaronów, ciemnego pieczywa kosztem np. jabłek.

Postępując we wskazany w niniejszym tekście sposób z całą pewnością cel naszego treningu cardio, czyli redukcja tkanki tłuszczowej zostanie zrealizowana. Co więcej, odbędzie się to trwale i bez uszczerbku dla naszego zdrowia.

Share: