Jak długo mrożone mięso przechowuje się w lodówce?

Przechowywanie żywności w lodówce w celu późniejszego spożycia jest bardzo korzystne. Od momentu powstania lodówek jest to ich główny cel. Zimno może sprawić, że warzywa, mięso lub sucha żywność, taka jak makaron czy ryż, przetrwają nieco dłużej i to bez bezpośredniego zagrożenia ze strony czających się w nich mikroorganizmów. W mięsie proces rozkładu przebiega znacznie szybciej, dlatego przed gotowaniem należy je zamrozić. W tym celu należy jednak wziąć pod uwagę pewne względy.

Od czego zależy trwałość mrożonego mięsa?

Spożywanie mięsa w ramach codziennej diety osoby dorosłej lub dziecka jest normalne, a raz zakupione mięso przechowuje się w lodówce przez kilka miesięcy lub dni, w zależności od potrzeb. Okres trwałości mięsa mrożonego zależy jednak od kilku aspektów, z których pierwszym jest świeżość mięsa, czyli to, jak nowe pochodzi ono od dostawcy. Jeśli mięso jest stare, zamrożenie go tylko przyspieszy proces rozkładu.
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość kawałka mięsa — jeśli zamierzasz przechowywać bardzo duży kawałek, jego trwałość będzie mniejsza niż w przypadku przechowywania go w małych porcjach. Ważne jest też, aby wiedzieć, jaki rodzaj mięsa chcemy przechowywać — jeśli jest to mięso o dużej zawartości tłuszczu, będzie ono mniej trwałe. Tłuszcz sprawia, że mięso jest bardziej narażone na działanie mikroorganizmów psujących się niż mięso chude. Upewnij się, że w lodówce panuje odpowiednia temperatura, co najmniej -18° C. Zawsze zaleca się umieszczanie mięsa, które będzie świeżo gotowane w jednym miejscu, a mięsa, które będzie przechowywane przez dłuższy czas w innym miejscu.

Jak długo zaleca się przechowywanie zamrożonego mięsa w lodówce?

W normalnych warunkach mięso jest przechowywane w celu późniejszego spożycia, ale nie powinno to trwać zbyt długo. Oznacza to, że nie należy przekraczać limitu 12 miesięcy zamrożenia w lodówce. Mięso musi być wysokiej jakości, świeże i bez tłuszczu, w przeciwnym razie jego okres przydatności do spożycia uległby skróceniu.
Oczywiście zamrożona żywność traci nieco swoich właściwości i smaku, dlatego, aby poprawić smak mięsa po rozmrożeniu, warto je nieco doprawić świeżymi ziołami, a wtedy czas zamrożenia nie będzie stanowił problemu z przywróceniem smaku.

Jaki rodzaj mięsa ma dłuższy okres przydatności do spożycia w lodówce?

Zdrowa dieta zawiera różne rodzaje białka pochodzącego z różnych rodzajów mięsa, np. drobiu, zwierząt gospodarskich lub owoców morza. Niezależnie od tego, jakie jest to mięso, należy je traktować jednakowo. Aby mięso w stanie zamrożonym zachowało trwałość, musi być świeże i chude. Innymi słowy, zawartość tłuszczu musi być bardzo niska i nie może zawierać chrząstek ani skór. Najlepiej byłoby, gdyby przed przechowywaniem mięso zostało dobrze oczyszczone.
W takich przypadkach można je przechowywać w lodówce przez okres do jednego roku, jednak inne rodzaje mięsa, takie jak kiełbasy czy mięso sojowe, mają krótszy okres przydatności do spożycia — zamrożone wytrzymują jedynie od 3 do 6 miesięcy. Nie należy jednak ponownie zamrażać mięsa, które zostało już rozmrożone, ponieważ aktywuje to proces rozkładu. Powoduje to jego przyspieszenie i znacznie szybsze niszczenie, co może być ciężkie dla żołądka dorosłego, a jeszcze gorsze dla dziecka, które ma problemy z trawieniem białka. Dlatego po rozmrożeniu najlepiej jest je ugotować, nawet jeśli nie zamierzasz ich od razu jeść.

Jak przygotować mrożone mięso, aby dłużej mogłoby być przechowywane w lodówce?

Z pewnością ze względu na rozmiar i wygodę przechowywanie bardzo dużych kawałków mięsa nie jest możliwe, chyba że ma się zamrażarkę. Nie jest to jednak powszechne w gospodarstwach domowych, ale rodziny mają zwykłą lodówkę. Bardzo korzystne jest również krojenie mięsa w plastry i mniejsze kawałki do przechowywania.
Zaleca się przechowywanie mięsa w porcjach nie większych niż 250 gramów, aby dłużej przetrwało w lodówce. Można je podzielić na tacki z anime i bardzo dobrze rozprowadzić. Nawet jeśli należysz do osób, które lubią mieć wszystko zorganizowane na czas gotowania, ta technika jest idealna. Innym sposobem na dłuższe przechowywanie mięsa jest jego wcześniejsze ugotowanie. Pomaga to również zabić wszelkie bakterie, które mogą się w nim znajdować w stanie surowym, ponieważ zamrożone mięso jest zdrowe i pozbawione tych szkodliwych mikroorganizmów.

Share: