Dlaczego awokado po treningu to dobry pomysł?

Sam trening to jedno, bo nie mniej istotne jest też, co dostarczamy swojemu ciału jako paliwo. Z powyższych względów warto zwracać szczególną uwagę na spożywane pokarmy. Godne polecenia jest, chociażby awokado po treningu. Jest to bowiem wyjątkowy owoc i to nie tylko pod względem walorów smakowych, ale przede wszystkim z uwagi na posiadane w swoim składzie wartości odżywcze. Dlatego też każdy, kto nie miał styczności z tym owocem, niech zapozna się z niniejszym tekstem, a później czym prędzej niech włączy go do swojego jadłospisu. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych, dla których warto to zrobić.

Wysokiej jakości źródło tłuszczu

Tłuszcz nie zawsze jest dla nas szkodliwy. Niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowego żywienia jest jego źródło pozyskiwania. W przypadku awokado mamy do czynienia z wysoką zawartością kwasu oleinowego, który to zalicza się do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas oleinowy jest niezwykle korzystny na działanie śródbłonka i profilu lipidowego krwi, co pozwala zmniejszyć zagrożenie w postaci schorzeń układu krążenia. W tym owocu jest około 15 g tłuszczu, a samego kwasu oleinowego prawie 10 g.

Nieocenione źródło potasu

Ja zapewne większość czytających wie, potas zalicza się do szalenie istotnych elementów diety każdej aktywnej fizycznie osoby. To za jego sprawą da się zachować równowagę kwasowo-zasadową w naszym ciele. Do tego dostarczając ten pierwiastek w dużych ilościach, można zaobserwować jego działanie antykatabolicznie. Odpowiednia ilość potasu to również sprawny układ nerwowy i krążenia. W awokado mamy go w 100 gramach 500 mg, co stanowi aż 15% rekomendowanej dawki dziennej. Stąd też warto mieć na uwadze, że nie tylko pomidory i banany mają dużą zawartość potasu.

Awokado to także spora dawka witaminy E

Awokado ma również w swoim składzie witaminę, która należy do mocnych przeciwutleniaczy. Tym samym działa antyoksydacyjne i eliminuje wolne rodniki. Za sprawą tejże witaminy jesteśmy też w stanie uchronić się chorób układu krążenia, a także zagwarantować i lipidom transportowanym odpowiednie warunki do funkcjonowania.

Witamina B6 i kwas foliowy

Za sprawą tych składników nasz układ nerwowy tak narażony na przeciążenia przy wysiłku fizycznym może zachować równowagę. Do tego wszelkie procesy metaboliczne mogą przebiegać normalnie. Układ krążenia jest chroniony przez aminokwas siarkowy, który jest produkowany z udziałem obu wymienionych tu składników. Spożywając już 100 g awokado, jesteśmy w stanie pokryć przynajmniej 20% zapotrzebowania na kwas foliowy i prawie 15% dawki dziennej na witaminę B6.

Cenne źródło błonnika

Do optymalnej pracy jelit niezbędny jest spożywany w odpowiedniej ilości błonnik. W ten sposób nie tylko będą one pracowały należycie, ale też spadnie uczucie głodu i wyrówna się po posiłkowa glikemia. W awokado mamy w 100 g w granicach 6 – 7 g błonnika, co jest całkiem przyzwoitą porcją. Jednym słowem awokado wypada całkiem nieźle pod tym kątem na tle innych produktów.

Podsumowanie

Dla każdego ćwiczącego oczywiste powinno być to, że po intensywnych ćwiczeniach trzeba dostarczyć ciału odpowiednich składników. W ten sposób przyspieszymy regenerację i intensyfikujemy dotychczasowy wzrost. Dlatego też tak istotne jest wybieranie odpowiednich produktów. Warto sięgać szczególnie po tzw. „super-żywność” (z ang. „SuperFoods”). Do tej grupy zalicza się niewątpliwie opisywane w tym tekście awokado. Owoc ten bowiem jest świetnym wsparciem przy regeneracji naszych mięśni. Do tego reguluje i pomaga w kontroli aktywności elektrycznej serca. Nie możemy również pominąć działania antyoksydacyjnego Spora zawartość licznych składników odżywczych i witamin udowadnia, że żadna aktywna fizycznie osoba nie może wykluczać awokado ze swojej diety. Dlatego też warto pamiętać, że awokado po treningu to wyborne rozwiazanie!

 

Share: